Gülten Dayıoğlu Gençlik Edebiyatında 49 Yıl
YAŞAM ÖYKÜM
KİTAPLARIM
ÖDÜLLERİM
ÖDÜLLERİM
ÖDÜL  ALAN ESERLERİ
 
 
DÖL  : 1964-1965 YUNUS NADİ ÖYKÜ ÖDÜLÜ ( bir oy farkla ikincilik )
 
LEYLEK KARDA KALDI : 1974-1975 ARKIN ÇOCUK EDEBİYATI ÖYKÜ ÖDÜLÜ
 
GÜZEL HANIM : 1974-1975 ARKIN ÇOCUK EDEBİYATI MASAL ÖDÜLÜ
 
DÜNYA ÇOCUKLARIN OLSA : 1984' George Orwal  yılında Alman Yayıncılar Birliği Tarafından, Dünya çapında yapılan ,GENÇLİĞE YARIN UMUDU VEREN ÜÇYÜZ KİTAP  seçkisinde yer aldı.   
 
GÜL GELİN :   1987  TÜRKİYE AİLE SAĞLIĞI VE PLANLAMASI KOÇ VAKFI ÖYKÜ  ÖDÜLÜ
 
KAFDAĞININ ARDINA YOLCULUK : 1987 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI 
ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ
 
PARBAT DAĞININ ESRARI : 1989 İZMİR BÜYÜKŞEHİR BLD.ÇOCUK ROMANI  ÖDÜLÜ
 
1990 ALTIN KİTAPLAR  ÖDÜLÜ .
 
ÇOCUK VAKFI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ : 1991
 
KÜTAHYA GAZETECİLER CEMİYETİ ONUR ÜYELİĞİ VE BASIN ONUR KARTI İLE  ÖDÜLLENDİRİLDİ  (13 Kasım 1995)
 
KÜLTÜR BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN EFLATUN CEM GÜNEY ÇOCUK KİTAPLARI YARIŞMASINDA NAZAN ERKMEN’İN ÇİZİMLERİYLE ORTAK OLUŞTURDUKLARI ÇOCUK KİTAPLARIYLA MANSİYON ÖDÜLÜ ALDI.
( Kasım 1995)
 
13 KASIM 1995  TARİHİNDE  Doğum yeri olan  EMET ilçesinde ana  caddeye ve çocuk parkına  GÜLTEN DAYIOĞLU adı verildi.
 
12-18 EYLÜL 1996  TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA YAPILMIŞ BULUNAN 13. BİLİŞİM KURULTAYI TARAFINDAN BİLİŞİME KATKILARI NEDENİYLE  TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLMİŞTİR.           
 
1997 Yılında TÖMER tarafından yapılan en başarılı çocuk kitapları yazarı  (Anket) araştırmasında  Türkiye birincisi oldu.  
 
1998  yılında Sabah Gazetesi Dergi Grubundan, Mimoza’nın açtığı  “Çağdaş bir Türkiye için mesleğine ve topluma yaptığı katkılar göz önüne alınarak , Cumhuriyetimizin 75. Yılında yapılan Yetmiş beş Başarılı Türk Kadını “anketi sonucunda ortaya çıkan , Yetmiş beş başarılı Türk kadını listesinde  yer aldı. 
 
Mart 1999 ‘da Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının, 73. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle verilen “Sanata katkı” onur plaketiyle ödüllendirildi. 
 
1999-2000 –Ülkemiz ilk kez,Uluslar arası Andersen Gençlik ve Çocuk Yayınları Yarışmasına katıldı.Gülten Dayıoğlu bu yarışmada  ,Türkiye’yi   temsil etmek üzere aday seçildi.  
 
11 Kasım 2000  tarihinde , Tüyap Kitap fuarında  düzenlenen  bir törenle,  Türkiye Edebiyatçılar Derneği onur ödülü  verildi.
 
23 nisan 2001’de Çocuk Edebiyatı ve Sanatçıları Birliği tarafından , ÇOCUK EDEBİYATI YAŞAM BOYU HİZMET ÖDÜLÜ  verildi. 
 
1971’de yayınlanan ilk romanım Fadiş’in 2001 yılında değişik etkinliklerle Otuzuncu doğum yılı kutlandı.
 
Bu etkinlikler  Mart 2001’de Altın Kitaplar Yayınevinin  Pera Palasta  düzenlediği Basın toplantısı ve kokteyl ile başladı. Nisan 2001’de  Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Fadiş sempozyumu, Eskişehir Osmangazi üniversitesi 
  tarafından düzenlenen İki günlük Ulusal nitelikli Fadiş sempozyumu, Marmara üniversitesi Eğitim Fakültesi  tarafından düzenlenen Fadiş paneli ve okullarda yapılan çeşitli toplantılarla sürdü.  Bu Sempozyumlarda sunulan bildiriler ,Ankara ve Osmangazi Üniversiteleri tarafından  , kitap haline getirildi.    
 
2003 ‘de yazarın Kırkıncı Sanat Yılı, çeşitli gazete , dergilerde yayınlanan yazılar  ve Başta T.R .T olmak üzere, özel televizyon kanallarında yapılan program ve oturumlarla kutlandı. Yapı Kredi Yayınları tarafından 4. Şubat.2003 ‘de  Çocuk ve Gençlik Edebiyatı  oturumu düzenlendi.  
 
 
2004-2005 sürecinde ,  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlk ve Orta Öğretim Okullarının, Türkçe ve edebiyat dersi öğretmenlerinden , çocuk ve İlk gençlik Edebiyatında, en çok okunan yazar ve tercih edilen eserlerin , tercih oranlarına göre listesi istenmiştir. Bu çalışma sonucu MEB. Yayınlar Dairesi Başkanlığına ulaştırılan  12519 veri değerlendirilerek, illerden gelen sonuçlara göre en çok okunan eser ve yazarların sıralaması yapılmıştır,.Bu sonuca göre , hayatta olmayan yazarlar arasında ,Çocuk ve Gençlik Kitapları alanında en çok okunan Yazarın,  Ömer Seyfettin olduğu ,saptanmıştır. Yaşayan yazarlar sıralamasında ise  Gülten Dayıoğlu birinci sırada yer almaktadır.  
 
2008 Mart ayının son haftasında Türkiye Kütüphaneciler Derneğinin  internet ortamında  yaptığı ankette en iyi çocuk yazarı seçilmiş, plaketle onurlandırılmıştır. 
 
KÜTAHYA SOSYAL SİGORTALAR HASTANESİ, ÇOCUK BÖLÜMÜNE GÜLTEN DAYIOĞLU ADI VERİLDİ. 
 
2007 yılında, nitelikli Çocuk ve Gençlik kitaplarının yazılması ve üniversitelerde Çocuk ve Gençlik Edebiyatıyla ilgili bilimsel araştırmaların yapılmasını özendirip, destelemek amacıyla GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI VAKFI kurulup hemen çalışmalarına başlandı.  Aynı zamanda , GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI ÖDÜLÜ verilmesi kararlaştırıldı. 8 bin  olan -2007 yılı ödülü 15 Mayıs 2008 tarihinde Dolmabahçe Sarayında yapılan bir törenle sahiplerine verildi.      
 
2009 –Ekim ayında Kütahya ’da Belediye tarafından yaptırılan bir kütüphaneye GÜLTEN 
DAYIOĞLU ÇOCUK KÜTÜPHANESİ adı verildi.Açılış Kültür Bakanı tarafından yapıldı.
 
2009 YILINDA KABATAŞ LİSESİ VE KABATAŞLILAR DERNEĞİ TARAFINDAN YAPILAN SEÇİMLE BEHÇET NECATİGİL EDEBİYAT ÖDÜLÜ, GÜLTEN DAYIOĞLU’NA VERİLMİŞTİR. 
 
2010 Kasım ayında Emet’te  Kütahya Valiliği tarafından yaptırılan  Öğretmenevi ve Akşam Lisesi’ne GÜLTEN –CEVDET DAYIOĞLU adı verildi. 
 
 2010 Yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından , Emet’te yaptırılan ana okuluna Gülten Dayıoğlu Adı verildi. 
 
Kocaeli Belediyesi tarafından 2011-23 NİSAN ŞENLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN  ÇOCUK YÜZLÜ ÖDÜLLER  ADLI ANKETTE, GÜLTEN DAYIOĞLU EN İYİ ÇOCUK KİTAPLARI YAZARI SEÇİLDİ. 
 
ESKADER EDEBİYAT VE SANATÇILAR DERNEĞİ 2011 YILI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ (ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI BÜTÜN KİTAPLAR) NEDENİYLE GÜLTEN DAYIOĞLU’NA VERİLMİŞTİR. 
 
 GÜLTEN DAYIOĞLU, YAYINCILAR BİRLİĞİ VE TÜYAP TARAFINDAN ALINAN KARARLA , 2012 ( 17-25 KASIM ) YILI  ULUSLAR ARASI TÜYAP KİTAP FUARI ONUR YAZARI OLARAK SEÇİLMİŞTİR. 
 
Uluslar arası Antalya Olimpos Rotary Kulübü
Yaşam Boyu Hizmet Ödülü 2013
 
 Uluslar arası Beyazıt Rotary Kulübü 
8.Mart.2014  Dünya Kadınlar Günü ,Geleneksel Meslek ödülü 
 
Mart .1014 Uluslar arası Bursa Koza Lions Kulübü 
Melvin Jones Fellow  İnsanlığa Hizmet Ödülü
 
Malatya Kitap Fuarı Onur Yazarı 28-38 Nisan 2014
 
Ankara Üniversitesi Çogem Yılın Sanatçısı ödülü 30/04/2015 güna Ankara Üniversitesi Rektörlük Kampüsünde yapılan bir törenle verildi. 
 
2013 Yılı yazarın 50. Sanat yılı , Türkiye’nin Yedi bölgesinde, değişik okullarda ve Üniversitelerde , Çocuk ve Gençlik Edebiyatı seminerleri, paneller, söyleşi ve imza günleriyle kutlandı. 
 
YAZAR 1990 YILINDAN BU YANA,  ÜLKE ÇAPINDA, DAVET EDİLDİĞİ  OKULARLA  ÜNİVERSİTELERDE , GÖNÜLLÜ OLARAK “KİTAP  VE OKUMA KÜLTÜRÜ “ KONULU  SÖYLEŞİLERLE İMZA GÜNLERİNE KATILMAKTADIR.
BENZER ETKİNLİKLER ,ZAMAN ZAMAN  YURTDIŞINDA DA GERÇEKLEŞMEKTEDİR. 
 İSTANBUL, İZMİR, BURSA ,ADANA KİTAP FUARLARINA KATILMAYI DA AKSATMADAN SÜRDÜRMEKTEDİR.  

GÜLTEN DAYIOĞLU
 
VAKIF
PUBLISHER'S PAGE
ÖNEMLİ DUYURULAR
FACEBOOK SAYFALARIM
E-POSTA ÜYELİĞİ
Yenilikler, eserler ve imza günlerinden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz:
Bulunduğunuz İl:

E-Posta Adresiniz:

SİTE İÇERİSİNDE ARA
KİTAPLARIM
Anasayfa | Gülten Dayıoğlu | Kitaplarım | Kitap Katalog | Haberler | Galeri | İletişim
Arkaplan seçenekleri:
Şu an sitede 32 kişi var