Gülten DAYIOĞLU

TUNA'DAN UÇAN KUŞ

TUNA'DAN UÇAN KUŞ

ISBN: 975-405-330-8

Baris, Tuna kıyılarında yaşayan , çok akıllı ve olağanüstü yeteneklere sahip bir çocuktu. Padişah fermanıyla devşirmeye alındı. Turnacı başı tarafından ,zorla annesinin kucağından koparılan Boris, İstanbul'a götürülürken, kaçtı.

Daha sonra, azılı eşkıya Dramalı Deli Hüseyin'e tutsak oldu. Afrika'da köle pazarında satılarak, kendini Habeşistan sarayında buldu. Diri diri gömülme aşamasında , buradan kurtarıldı. Yeniden İstanbul'a getirildi. Adı değiştirilip BEHRAM oldu. Kısa sürede Padişah'ın gözüne girdi. Topkapı Sarayında, Enderun Okulunda eğitim görerek , yükselmeye başladı.

Behram, Tuna'dan uçan bir kuştu. Asya ,Afrika, Avrupa göklerinde, yıllar yılı kanat çırptı. Soluk kesici serüvenlere daldı. Başından , akla gelmedik olaylar geçti. Sonra bir gün , Kanadı kırıldı. Ama , o yılmadı Yaşamı boyunca zihin, bellek ve gönül kanatlarıyla uçmayı sürdürdü.

Devşirmelikten, Osmanlı İmparatorluğunun Baş vezirliğine kadar yükselen Behram'ın göz kamaştırıcı yaşamını heyecanla okurken, sizler de tarihin görkemli doruklarında gezineceksiniz.