Gülten DAYIOĞLU

Gülten Dayıoğlundan öğrencilere altın değerinde öğütler


Dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Gülten Dayıoğlu memleleketi olan Emet’te  öğrencilerle buluştu.

                Emet ilçesinde bulunan termal otelde Emet ilçe  Milli Eğitim müdürü Mustafa Cöre ve yazarın kendi adını  taşıyan Gülten Dayıoğlu anaokulu öğrencilerinin çiçeklerle karşıladğı yazar Dayıoğlu doğup büyüdüğü toprakları özlediği iin ziyarete geldiğini belirtti.

                Emet ilçesinde bulunan Gülten Dayıoğlu Kütüphanesinde öğrencilerle buluşuan yazar Gülten Dayıoğlu ,çocuklarla sohbet edip kitaplarını imzaladı. Dayıoğlu burada öğrencilere yaptığı kısa konuşmada her insanın günde 3 öğün beslendiğini kendilerinin ise 4 defa beslendiğini belirterek şunları  söyledi;” Benim çocukluğum buralarda geçti. Bizler savaş ve kıtlık yıllarında büyüdük. Sokaklarda oyun oynardık.Karnımız acıktığında eve koşar’Ana benim garnım aç’ derdik. Onlarda bazen şakayla karışık ‘Garnını alda dağa kaç’ derlerdi. Sonra bize kürek gibi kocaman bir dilim Emet ekmeği keserler,varsa üzerine yağ çalarlar,yoksa salça sürer yollarlardı.Sizler günde 3 öğün yemek yiyorsunuz dimi. Dünyanın her yanında 3 öğün yemek beslenmek için yenir. Bizler ise bunu 4 öğün olarak belirledik.Nasılmı? İlkokulda öğretmenim yazdığım kompozisyonlara bakarak ‘Sen ilerde yazar olacaksın ‘derdi.Bende eve gelip ‘ben yazar olacakmışım ‘ diye konuşurdum.Herkesten yardım istedim ben yazar olmak istiyorum ne yapmam lazım’ diye. En son öğretmenimiz beni elimen tutup kütüphaneye götürdü.Tabandan tavana kadar kitap dolu bir yer.Görevli memura  bana sürekli yaşıma göre kitaplar vermemi söyledi. İşte o günden sonra benim öğün 4’e çıktı. Vücudumu beslemek için 3 öğün yemek yedim, beynimi beslemek ve yazar olmak için her gün bir öğün okudum.  Okulda belli bilimlerin temelini öğrenirken hayatı kitaplardan  öğrendim.”dedi.

Yazar Dayıoğluna Emet belediye başkanı Mustafa Koca ve İlçe Milli Eğitim müdürü Mustafa Cöre tarafındna günün anısına hediyeler takdim edildi.

Haber Görselleri

Haber Videoları