Gülten DAYIOĞLU

​Gülten Dayıoğlu’ndan öğrencilere: Zihni beslemek için kitap okuyun


Çocuk edebiyatının önde gelen yazarları ‘Yaratıcı Yazarlık Festivali’ kapsamında öğrencilerle buluşuyor. Türkiye’nin farklı illerinden 1.500 ortaokul öğrencisi Antalya Manavgat’ta buluştu. Etkinlik boyunca nasıl yazar ve okuyucu olunabileceğini öğreniyor. Festivale katılan çocuk edebiyatının mühim ismi, yazar Gülten Dayıoğlu, “Üç öğün besleniyoruz fakat eksik kalıyor. Dördüncü öğünde okuyarak kitapla zihni besleyin” dedi.

Bu sene üçüncüsü düzlenen ‘Yaratıcı Yazarlık Festivali’ 1 Mayıs’ta Antalya Manavgat’ta başladı. Doğa Koleji tarafından gerçekleştirilen ve 4 Mayıs’a kadar devam edecek etkinliğe 50 ilden 1.500 ortaokul öğrencisi katılıyor. Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılması ve onların yazarlık yeteneklerinin ortaya çıkarılmasının hedeflendiği festivalde öğrenciler çocuk edebiyatının önde gelen 19 yazarından eğitim alacak.

ZİHNİ BESLEMEK İÇİN OKUYUN
Etkinliğin şeref konuğu olan, çocuk edebiyatının kafa yazarlarından Gülten Dayıoğlu yaptığı konuşmada hayatını anlattı. Farklı illerden öğrencilerin bir araya gelerek eğitim almasının kendisinin de hayali olduğunu söyleyen Dayıoğlu, öğretmeninin kendisini keşfettiğini belirtti. Eğitimcilerin, öğrencileri doğru yönlendirmesine vurgu yapan Dayıoğlu, “Anne babalar çocuklara şu bilinci vermesi gerekiyor. Biz sizi üç öğün besliyoruz. Dördüncü öğün noksan kalıyor, o da var. Zihni beslemek. Ne kadar diploma alsanız da zihin açlığında hayatta da başarılı olamıyorlar. Zihnin gıda kaynağı da kitaplar, okumak. Üç öğün beslendin diye kendini tam sanma. Dördüncü öğün şart” dedi.

Haber Görselleri