Gülten Dayıoğlu Gençlik Edebiyatında 49 Yıl
YAŞAM ÖYKÜM
 
 
        Gülten Dayıoğlu 1935 yılında Kütahya” nın Emet  ilçesinde doğdu. Öğrenimimin bir bölümünü  Anadolu”nun çeşitli yerlerinde yaptı. İstanbul’da Atatürk Kız Lisesini bitirdi. Bir süre  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Dışardan sınavlara girerek ilkokul öğretmeni oldu. On beş yıllık hizmetten sonra 1977 yılında istifa ederek öğretmenlikten ayrıldı. Halen yoğun biçimde yazmayı sürdürmekte. 
  
                    Yazma eylemi paralelinde, Türkiye'nin dört bir yanında , Okullar, Sivil Toplum Örgütleri , çeşitli kültür kuruluşları , Belediyeler vb. tarafından düzenlenen söyleşi  ve imza günlerine katılarak, okuyucularıyla buluşuyor.  Ülke çapında ,Eğitim Fakültelerinde  eserleri yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olmakta. 
       Roman, öykü, radyo televizyon oyunları yanında, yurtdışındaki işçi çocuklarının eğitim ve öğretim sorunları ile ülkemizdeki ilköğretim düzenini irdeleyen araştırmaları var.  1965’den beri zaman zaman bu konuları -CUMHURİYET : ( 1965-1967) ve MİLLİYET: (1967.....87..) gazetelerinde yazdı. Halen çeşitli dergilerde söyleşileri yayınlanmakta.
 
                     Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı çeşitli oturumlarda, eğitim öğretim sorunları ve ÇOCUK-GENÇLİK  EDEBİYATI ile ilgili olarak ,elliyi aşkın   bildiri sundu. 
 
                     İlkokul Üçüncü sınıfta ,öğretmeninin yazarlık yeteneğini saptamasıyla,  yazma bilinci edinmeye başladı. On beş yaşındayken, bir öyküsü, Afyon'da yerel bir gazetede (1950) yayınlandı.  İlk kitabın  basımı, 1963 yılında gerçekleşti. BAHÇIVANIN OĞLU adıyla okuyucuya sunulan bu kitap, çocuklar için hazırlanmıştı. O zamandan bu yana (1963-2014) kesintisiz olarak , yeni baskılarla  kuşaktan kuşağa hizmet veren Yetmiş Dokuz   kitap yazdı. Bu eserler, 7 -18 yaş arası , çocuk ve gençlik  düzeyine göre hazırlanmış ,öykü ve romanlarla gezi kitaplarından oluşmaktadır.  Ayrıca yayınlanmış ya da yayına hazır, yirmiyi aşkın radyo ve televizyon oyunun vardır. 
 
                      Yazar evlidir. Yüksek öğrenimlerini tamamlayıp(Avukat)  hayata atılmış iki oğlu  ve üç  torunum vardır..  Eserlerinin bir bölümü ,çeşitli kurumlarca ödüllendirilmiştir.  Bir bölümü de yabancı dillere çevrilmiştir.  
 
                      Lise’de edindiği Fransızca yanında, ülkemizde ve  İngiltere’de  katıldığı dil kurslarında, orta derecede İngilizce öğrenmiştir. 
 
Günten DAYIOĞLU'nun Biyografisi
YAŞAM ÖYKÜM
KİTAPLARIM
ÖDÜLLERİM
VAKIF
PUBLISHER'S PAGE
ÖNEMLİ DUYURULAR
FACEBOOK SAYFALARIM
E-POSTA ÜYELİĞİ
Yenilikler, eserler ve imza günlerinden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz:
Bulunduğunuz İl:

E-Posta Adresiniz:

SİTE İÇERİSİNDE ARA
KİTAPLARIM
Anasayfa | Gülten Dayıoğlu | Kitaplarım | Kitap Katalog | Haberler | Galeri | İletişim
Arkaplan seçenekleri:
Şu an sitede 30 kişi var