Gülten DAYIOĞLU

Ödüller

PDF

Ödül Alan Kitaplar

1964-1965
DÖL: Yunus Nadi Ödülü 

1974-1975
LEYLEK KARDA KALDI: Arkın Çocuk Edebiyatı Ödülü
GÜZEL HANIM: Arkın Çocuk Edebiyatı Masal Ödülü

1984
DÜNYA ÇOCUKLARIN OLSA: George Orwal yılında Alman Yayıncılar Birliği Tarafından, Dünya çapında yapılan, "Gençliğe Yarın Umudu Veren Üçyüz Kitap" seçkisinde yer aldı.

1987
GÜL GELİN: Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Koç Vakfı Öykü Ödülü
KAFDAĞININ ARDINA YOLCULUK: Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk Edebiyatı Ödülü

1989
PARBAT DAĞININ ESRARI:  İzmir Büyük şehir Belediyesi Çocuk Romanı ödülü

Onursal Ödüller

1990
Altın Kitaplar Ödülü

1991 
Çocuk Vakfı ve Çocuk Edebyatı Ödülü

1995
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyeliği ve Basın Onur Kartı ile ödüllendirildi. 
Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Eflatun Cem Güney Çocuk Kitapları Yarışmasında Nazan Erkmen’in çizimleriyle ortak oluşturdukları Çocuk Kitaplarıyla Mansiyon ödülü aldı.
Doğum yeri olan EMET ilçesinde ana caddeye ve çocuk parkına GÜLTEN DAYIOĞLU adı verildi.

1996
İstanbul'da yapılan 13. Bilişim Kurultayı tarafından, Bilişime katkıları nedeniyle Teşekkür Belgesi verilmiştir.

1997 
TÖMER tarafından yapılan en başarılı çocuk kitapları yazarı (Anket) araştırmasında Türkiye birincisi oldu.

1998 
Sabah Gazetesi Dergi Grubundan, Mimoza’nın açtığı “Çağdaş bir Türkiye için mesleğine ve topluma yaptığı katkılar göz önüne alınarak, Cumhuriyetimizin 75. Yılında yapılan Yetmiş beş Başarılı Türk Kadını “anketi sonucunda ortaya çıkan, Yetmiş beş başarılı Türk kadını listesinde yer aldı.

1999
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının, 73. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle verilen “Sanata katkı” onur plaketiyle ödüllendirildi.

1999-2000
Ülkemiz ilk kez, Uluslararası Andersen Gençlik ve Çocuk Yayınları Yarışmasına katıldı. Gülten Dayıoğlu bu yarışmada, Türkiye’yi temsil etmek üzere aday seçildi.
Tüyap Kitap fuarında düzenlenen bir törenle, Türkiye Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü verildi.

2001 
Çocuk Edebiyatı ve Sanatçıları Birliği tarafından, Çocuk Edebiyatı Yaşam Boyu Hizmet Ödülü verildi.

2004-2005 
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlk ve Orta Öğretim Okullarının, Türkçe ve edebiyat dersi öğretmenlerinden, çocuk ve İlk gençlik Edebiyatında, en çok okunan yazar ve tercih edilen eserlerin, tercih oranlarına göre listesi istenmiştir. Bu çalışma sonucu MEB. Yayınlar Dairesi Başkanlığına ulaştırılan 12519 veri değerlendirilerek, illerden gelen sonuçlara göre en çok okunan eser ve yazarların sıralaması yapılmıştır, Bu sonuca göre, hayatta olmayan yazarlar arasında, Çocuk ve Gençlik Kitapları alanında en çok okunan Yazarın, Ömer Seyfettin olduğu, saptanmıştır. Yaşayan yazarlar sıralamasında ise Gülten Dayıoğlu birinci sırada yer almaktadır.

2008
Türkiye Kütüphaneciler Derneğinin internet ortamında yaptığı ankette en iyi çocuk yazarı seçilmiş, plaketle onurlandırılmıştır.

2009
Kabataş Lisesi ve Kabataşlılar Derneği tarafından yapılan seçimle Behçet Necatigil Edebiyat Ödülü, GÜLTEN DAYIOĞLU’NA verilmiştir.

2010 
Kasım ayında Emet’te Kütahya Valiliği tarafından yaptırılan Öğretmenevi ve Akşam Lisesi’ne GÜLTEN –CEVDET DAYIOĞLU adı verildi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Emet’te yaptırılan anaokuluna Gülten Dayıoğlu adı verildi.

2011
Kocaeli Belediyesi tarafından 23 Nisan şenlikleri kapsamında düzenlenen Çocuk Yüzlü Ödüler adlı ankette, GÜLTEN DAYIOĞLU "En İyi Çocuk Kitapları Yazarı" seçildi.


Onursal Etkinlikler

2001
1971’de yayınlanan ilk romanı olan Fadiş’in değişik etkinliklerle Otuzuncu doğum yılı kutlandı.
Bu etkinlikler Mart 2001’de Altın Kitaplar Yayınevinin Pera Palas’ta düzenlediği Basın Toplantısı ve kokteyl ile başladı. Nisan 2001’de Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Fadiş Sempozyumu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından düzenlenen İki günlük Ulusal nitelikli Fadiş Sempozyumu, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Fadiş Paneli ve okullarda yapılan çeşitli toplantılarla sürdü. Bu Sempozyumlarda sunulan bildiriler, Ankara ve Osmangazi Üniversiteleri tarafından, kitap haline getirildi.

2003
Yazarın Kırkıncı Sanat Yılı, çeşitli gazete, dergilerde yayınlanan yazılar ve Başta T.R.T olmak üzere, özel televizyon kanallarında yapılan program ve oturumlarla kutlandı. Yapı Kredi Yayınları tarafından 4 Şubat 2003 ‘de Çocuk ve Gençlik Edebiyatı oturumu düzenlendi.

2007 
Nitelikli Çocuk ve Gençlik kitaplarının yazılması ve üniversitelerde Çocuk ve Gençlik Edebiyatıyla ilgili bilimsel araştırmaların yapılmasını özendirip, destelemek amacıyla GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI VAKFI kurulup hemen çalışmalarına başlandı. Aynı zamanda, GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI ÖDÜLÜ verilmesi kararlaştırıldı. 

2009
Kütahya ’da Belediye tarafından yaptırılan bir kütüphaneye GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK KÜTÜPHANESİ adı verildi. Açılış Kültür Bakanı tarafından yapıldı.

2011
Eskader Edebiyat ve Sanatcılar Derneği 2011 yılı Çocuk Edebiyatı Ödülü (Çocukalar için yazmış olduğu bütün kitaplar) nedeniyle GÜLTEN DAYIOĞLU’na verilmiştir. 

2012
GÜLTEN DAYIOĞLU, Yayıncılar Birliği ve Tüyap tarafından alınan kararla, 2012 (17-25 Kasım) Yılı  Uluslararası Tüyap Kitap Fuarı Onur Yazarı olarak seçilmiştir..

2013
Uluslar arası Antalya Olimpos Rotary Kulübü
Yaşam Boyu Hizmet Ödülü
Uluslar arası Beyazıt Rotary Kulübü
Yazarın 50. Sanat yılı, Türkiye’nin Yedi bölgesinde, değişik okullarda ve Üniversitelerde, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı seminerleri, paneller, söyleşi ve imza günleriyle kutlandı.

2014
8.Mart.2014 Dünya Kadınlar Günü ,Geleneksel Meslek ödülü
Uluslar arası Bursa Koza Lions Kulübü
Melvin Jones Fellow İnsanlığa Hizmet Ödülü
Malatya Kitap Fuarı Onur Yazarı

2018
8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Prof. Dr. Nazan Erkmen adına verilen özel ödüle değer görüldü. Dayıoğlu, Türkiye Gezginler Kulübü tarafından verilen Emek Ödülü’nün de sahibi oldu. 
Geçtiğimiz hafta aynı zamanda Selim Sırrı Tarcan İlkokulu’nda Gülten Dayıoğlu Kütüphanesi’nin de açılışı gerçekleşti. 
Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık ve Şişli İlçe Millî Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür’ün de katılımıyla gerçekleşen açılışta Dayıoğlu, öğretmenlik yaptığı okulda adına bir kütüphane açılmış olmasını “ödül” olarak nitelendirirken bunun bir vefa örneği olduğunu da vurguladı.


GÜLTEN DAYIOĞLU