Gülten DAYIOĞLU

Ödüller

PDF

Ödül Alan Kitaplar

DÖL: 1964-1965 YUNUS NADİ ÖYKÜ ÖDÜLÜ 
LEYLEK KARDA KALDI: 1974-1975 ARKIN ÇOCUK EDEBİYATI ÖYKÜ ÖDÜLÜ
GÜZEL HANIM: 1974-1975 ARKIN ÇOCUK EDEBİYATI MASAL ÖDÜLÜ
DÜNYA ÇOCUKLARIN OLSA: 1984' George Orwal yılında Alman Yayıncılar Birliği Tarafından, Dünya çapında yapılan, GENÇLİĞE YARIN UMUDU VEREN ÜÇYÜZ KİTAP seçkisinde yer aldı.
GÜL GELİN: 1987 TÜRKİYE AİLE SAĞLIĞI VE PLANLAMASI KOÇ VAKFI ÖYKÜ ÖDÜLÜ
KAFDAĞININ ARDINA YOLCULUK: 1987 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ
PARBAT DAĞININ ESRARI: 1989 İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK ROMANI ÖDÜLÜ

Onursal Ödüller

1990 ALTIN KİTAPLAR ÖDÜLÜ
1991 ÇOCUK VAKFI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ
KÜTAHYA GAZETECİLER CEMİYETİ ONUR ÜYELİĞİ VE BASIN ONUR KARTI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ (13 Kasım 1995)
KÜLTÜR BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN EFLATUN CEM GÜNEY ÇOCUK KİTAPLARI YARIŞMASINDA NAZAN ERKMEN’İN ÇİZİMLERİYLE ORTAK OLUŞTURDUKLARI ÇOCUK KİTAPLARIYLA MANSİYON ÖDÜLÜ ALDI.
13 KASIM 1995 TARİHİNDE Doğum yeri olan EMET ilçesinde ana caddeye ve çocuk parkına GÜLTEN DAYIOĞLU adı verildi.
12-18 EYLÜL 1996 TARİHLERİNDE İSTANBUL’DA YAPILMIŞ BULUNAN 13. BİLİŞİM KURULTAYI TARAFINDAN BİLİŞİME KATKILARI NEDENİYLE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLMİŞTİR.
1997 Yılında TÖMER tarafından yapılan en başarılı çocuk kitapları yazarı (Anket) araştırmasında Türkiye birincisi oldu.
1998 yılında Sabah Gazetesi Dergi Grubundan, Mimoza’nın açtığı “Çağdaş bir Türkiye için mesleğine ve topluma yaptığı katkılar göz önüne alınarak, Cumhuriyetimizin 75. Yılında yapılan Yetmiş beş Başarılı Türk Kadını “anketi sonucunda ortaya çıkan, Yetmiş beş başarılı Türk kadını listesinde yer aldı.
Mart 1999 ‘da Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasının, 73. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle verilen “Sanata katkı” onur plaketiyle ödüllendirildi.
1999-2000 –Ülkemiz ilk kez, Uluslararası Andersen Gençlik ve Çocuk Yayınları Yarışmasına katıldı. Gülten Dayıoğlu bu yarışmada, Türkiye’yi temsil etmek üzere aday seçildi.
11 Kasım 2000 tarihinde, Tüyap Kitap fuarında düzenlenen bir törenle, Türkiye Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü verildi.
23 Nisan 2001’de Çocuk Edebiyatı ve Sanatçıları Birliği tarafından, ÇOCUK EDEBİYATI YAŞAM BOYU HİZMET ÖDÜLÜ verildi.
2004-2005 sürecinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlk ve Orta Öğretim Okullarının, Türkçe ve edebiyat dersi öğretmenlerinden, çocuk ve İlk gençlik Edebiyatında, en çok okunan yazar ve tercih edilen eserlerin, tercih oranlarına göre listesi istenmiştir. Bu çalışma sonucu MEB. Yayınlar Dairesi Başkanlığına ulaştırılan 12519 veri değerlendirilerek, illerden gelen sonuçlara göre en çok okunan eser ve yazarların sıralaması yapılmıştır, Bu sonuca göre, hayatta olmayan yazarlar arasında, Çocuk ve Gençlik Kitapları alanında en çok okunan Yazarın, Ömer Seyfettin olduğu, saptanmıştır. Yaşayan yazarlar sıralamasında ise Gülten Dayıoğlu birinci sırada yer almaktadır.
2008 Mart ayının son haftasında Türkiye Kütüphaneciler Derneğinin internet ortamında yaptığı ankette en iyi çocuk yazarı seçilmiş, plaketle onurlandırılmıştır.
2009 YILINDA KABATAŞ LİSESİ VE KABATAŞLILAR DERNEĞİ TARAFINDAN YAPILAN SEÇİMLE BEHÇET NECATİGİL EDEBİYAT ÖDÜLÜ, GÜLTEN DAYIOĞLU’NA VERİLMİŞTİR.
2010 Kasım ayında Emet’te Kütahya Valiliği tarafından yaptırılan Öğretmenevi ve Akşam Lisesi’ne GÜLTEN –CEVDET DAYIOĞLU adı verildi.
2010 Yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Emet’te yaptırılan anaokuluna Gülten Dayıoğlu adı verildi.
Kocaeli Belediyesi tarafından 2011-23 NİSAN ŞENLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN ÇOCUK YÜZLÜ ÖDÜLLER ADLI ANKETTE, GÜLTEN DAYIOĞLU EN İYİ ÇOCUK KİTAPLARI YAZARI SEÇİLDİ.


Onursal Etkinlikler

1971’de yayınlanan ilk romanı olan Fadiş’in 2001 yılında değişik etkinliklerle Otuzuncu doğum yılı kutlandı.
Bu etkinlikler Mart 2001’de Altın Kitaplar Yayınevinin Pera Palas’ta düzenlediği Basın Toplantısı ve kokteyl ile başladı. Nisan 2001’de Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Fadiş Sempozyumu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından düzenlenen İki günlük Ulusal nitelikli Fadiş Sempozyumu, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Fadiş Paneli ve okullarda yapılan çeşitli toplantılarla sürdü. Bu Sempozyumlarda sunulan bildiriler, Ankara ve Osmangazi Üniversiteleri tarafından, kitap haline getirildi.
2003 ‘de yazarın Kırkıncı Sanat Yılı, çeşitli gazete, dergilerde yayınlanan yazılar ve Başta T.R.T olmak üzere, özel televizyon kanallarında yapılan program ve oturumlarla kutlandı. Yapı Kredi Yayınları tarafından 4 Şubat 2003 ‘de Çocuk ve Gençlik Edebiyatı oturumu düzenlendi.
2007 yılında, Nitelikli Çocuk ve Gençlik kitaplarının yazılması ve üniversitelerde Çocuk ve Gençlik Edebiyatıyla ilgili bilimsel araştırmaların yapılmasını özendirip, destelemek amacıyla GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI VAKFI kurulup hemen çalışmalarına başlandı. Aynı zamanda, GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI ÖDÜLÜ verilmesi kararlaştırıldı. 
2009 Ekim ayında Kütahya ’da Belediye tarafından yaptırılan bir kütüphaneye GÜLTEN DAYIOĞLU ÇOCUK KÜTÜPHANESİ adı verildi. Açılış Kültür Bakanı tarafından yapıldı.
ESKADER EDEBİYAT VE SANATÇILAR DERNEĞİ 2011 YILI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ (ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI BÜTÜN KİTAPLAR) NEDENİYLE GÜLTEN DAYIOĞLU’NA VERİLMİŞTİR.
GÜLTEN DAYIOĞLU, YAYINCILAR BİRLİĞİ VE TÜYAP TARAFINDAN ALINAN KARARLA, 2012 ( 17-25 KASIM ) YILI ULUSLARARASI TÜYAP KİTAP FUARI ONUR YAZARI OLARAK SEÇİLMİŞTİR.
Uluslar arası Antalya Olimpos Rotary Kulübü
Yaşam Boyu Hizmet Ödülü 2013
Uluslar arası Beyazıt Rotary Kulübü
8.Mart.2014 Dünya Kadınlar Günü ,Geleneksel Meslek ödülü
Mart .1014 Uluslar arası Bursa Koza Lions Kulübü
Melvin Jones Fellow İnsanlığa Hizmet Ödülü
Malatya Kitap Fuarı Onur Yazarı . 2014 Nisan 2014
2013 Yılı yazarın 50. Sanat yılı, Türkiye’nin Yedi bölgesinde, değişik okullarda ve Üniversitelerde, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı seminerleri, paneller, söyleşi ve imza günleriyle kutlandı.

GÜLTEN DAYIOĞLU